سلامت و بهداشت

هدف وبلاگ سلامت و بهداشت ارتقا سطح آگاهی و آموزش مي باشد

آموزش جامع تزریقات و رگ گیری

 

آموزش جامع تزریقات و

 

رگ گیری

 

 

آموزش چجامع تزريقات و رگ گيري

 Download Injection[1].pdf

ابتدا روي لينك بالا كليك كنيد سپس در صفحه باز

شده روي لينك

Injection[1].pdf  كليك كنيد مجددا در صفحه باز

شده روي لينك 

Download Injection[1].pdf  كليك كنيد .

و از اين آموزش بهره مند شويد

 یا از لینک زیر:

Download-Link #1:

 

آموزش تزریقات

+ نوشته شده در  یکشنبه 6 آبان1386ساعت 14:33  توسط  چوقادی  | 

آموزش تزریقات قسمت آخر

 

 

آموزش تزریقات قسمت آخر


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه 29 شهریور1386ساعت 2:46  توسط  چوقادی  | 

آموزش تزریقات قسمت چهارم

نكته:

  • قبل از وارد كردن سوزن از بيمار بخواهيد خود را شل نمايد و عضله محل با انگشتان دست ديگر گرفته و كمي بر آمده شود.
  • در برخي از موارد موقع تزريق ممكن است سر سوزن از كلاهك(hub) كنده شود . لذا بهتر است كمي از سر سوزن در خارج از پوست باقي بماند .
  • هر چه دارو آهسته تزريق شود درد و ريسك بعضي عوارض كمتر خواهد بود.
  • براي تزريق داروهاي روغني (نظير برخي از ويتامين ها ) و كريستالي (نظير پني سيلين) بهتر است از سر سوزن هاي بزرگتر استفاده شود .
  • ار آنجائيكه سوراخ سر سوزن يكطرفه است لذا در موارديكه حجم دارو زياد است بهتر است در حين تزريق دارو  سر سوزن چرخانده شود.
  • گنجايش سريع عضله دلتوئيد حداكثر 2ml  و سرين حدود 5ml است و تزريق بيش از اين ميزان با درد و ناراحتي نسبتا شديد (و گاهي آبسه استريل) همراه خواهد بود و در چنين مواردي (نظير تزريق متوكاربامول)دارو بايستي بطور منقسم در دو طرف تزريق شود.
  • برخي از بيماران در موقع تزريق دجار شوك وازوواگال مي شوند. لذا در موقع تزريق بايستي بيمار دراز كشيده باشد.

 

 

2- تزريق داخل عضله سريني متوسط : (Ventrogluteal)

اين ناحيه حاوي عضلات سريني متوسط (در رو) و كوچك(در زير) است وبه دليل دوري آن از عصب سياتيك و شريان گلوتئال فوقاني سالم ترين محل براي تزريق عضلاني است براي مشخص كردن محل تزرق كف دست  خود را روي تروكانتر بزرگ و انگشت سبابه را روي زائده خاصرهاي قدامي فوقاني قرار دهيد و انگشت مياني را روي ستيغ خاصره اي تا حد امكان باز كنيد . مركز بين دو انگشت محل مناسب تزريق خواهد بود(شكل 3-28).

 

 

آموزش تزريقات

 

تصوير بزرگ شكل 3-28

 

 

3- تزريق داخل دلتوئيد : از اين روش بهتر است در كودكان و افراد لاغر استفاده نشود . منطقع تزريق . ناحيه مثلثي شكل بر روي عضله دلتوئيد است كه قاعده آن در محاذات كنار تحتاني زائده آكروميون و راس آن حد تحتاني عضله دلتوئيد است (شكل 4-28) . در عمل نقطهاي به فاصله سه انگشت پايين تر از زائده آكروميون در سطح خارجي بازو محل مناسب براي تزريق است.

 

آموزش تزريقات

ديدن تصوير بزرگ شكل ۴-۲۸ 

 

 

4-      تزريق داخل ران: دو محل براي تزريق ران ممكن است مورد استفاده قرار گيرد :

1-     vastus lateralisيك سوم مياني عضله   كه در ناحيه اي به پهناي يك كف دست در سطح قدامي خارجي ران قرار دارد (شكل 5-28) و در اكثر افراد. خصوصا كودكان محل مناسبي است

2-      rectus femorisقسمت مياني عضله  كه در قدام ران قرار دارد (شكل 6-28).به دليل درد طولاني مدت بندرت از اين محل براي تزريق استفاده مي شود.

آموزش تزريقات

 

ديدن تصوير بزرگ شكل 5-28

 

آموزش تزريقات

۵-     تزريق پلكاني  :(Z- track technique)

از اين روش در مواردي كه دارو براي پوست و بافت زير جلدي محرك وزيانبار است(نظير آهن تزريقي) استفاده مي شود  و اساس كار آن اين است كه دارو با اين بافتها در تماس قرار نگيرد . روش كار به اين تر تيب است كه پس از كشيدن دارو به داخل سرنگ . سر سوزن تعويض شده و 0.1 تا 0.2 ميلي ليتر هوا  نيز به داخل سرنگ كشيده مي شود . سپس پوست محل تزريق تا حد امكان به يك طرف كشيده شده (2 تا 3 سانتيمتر ) و تزريق انجام مي شود . در پايان تزريق سوزن 5 تا 10 ثانيه در محل باقي مانده و بعد در آورده مي شود و پوست رها مي شود و محل ماساژ داده نمي شود.(شكل 7-28)

 

آموزش تزريقات

(منبع اورژانسهاي جراحي و تكنيكهاي عملي CMMD )

+ نوشته شده در  سه شنبه 20 شهریور1386ساعت 2:43  توسط  چوقادی  | 

آموزش تزريقات قسمت سوم

تزريق داخل عضله سريني بزرگ (Dorsogluteal):

براي تعيين محل تزريق مي توان به دو روش عمل كرد (شكل 2-28) :

1- يك خط فرضي از خار خاصره اي خلفي فوقاني به تروكانتر بزگ بكشيد عصب سياتيك در پايين و داخل اين خط عبور مي كند و محل تزريق .قسمت خارجي يك سوم فوقاني اين خط مي باشد (حدود 5تا 8 سانتيمتر پايين تر از ستيغ خاصرهاي)

2- باسن را به 4 قسمت مساوي تقسيم كنيد (از ستيغ ايليك در بالا تا چين باسن در پايين و خط عرضي كه از تروكانتر مي گذرد )محل تزريق ربع فوقاني خارجي خواهد بود.

آموزش تزريقات

 

آموزش تزريقات

(منبع اورژانسهاي جراحي و تكنيكهاي عملي CMMD )

+ نوشته شده در  دوشنبه 19 شهریور1386ساعت 4:0  توسط  چوقادی  | 

آموزش تزريقات و رگ گيري

 

آموزش تزريقات و رگ گيري

این آموزش به صورت جامع و معتبر وبا عکس می باشد که به تدریج در وبلاگ بهداشت و سلامت منتشر خواهد شد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه 24 مرداد1386ساعت 3:8  توسط  چوقادی  | 

تزریقات و رگ گیری قسمت دوم

 ۱ :تزريقات عضلاني

معیار اصلی در انتخاب محل مناسب تزریق عضلانی . توده عضلانی محل وریسک کمتر صدمه به بافتهای مهم (خصوصا عروق و اعصاب است ودر کل .سرینها مناسب ترین محل برای تزریقات عضلانی در افراد بیش از ۲تا ۳ سال است(در کودکان کمتر از ۲تا ۳ سال ران محل مناسب تری است )البته برخی از داروها ممکن است فقط در برخی نواحی خاص تزریق شوند (مثلا واکسن هپاتیت در دلتوئید و...)سر سوزن مناسب جهت تزریق داخل سرین سرسوزن نمره ۲۰تا۲۲ با طول ۵/۲ تا۷۵/۳ سا نتیمتر و برای دلتوئید و کودکان نمره ۲۲تا۲۵ باطول ۵/۱ تا ۵/۲ سانتیمتر است .

در تمامی تزریقات عضلانی ابتدا محل تزریق با الکل پاک شده و سپس سوزن تقریبا عمود (در کودکان کمی مایل )بر محل و بایک حرکت سریع مچ وساعد داخل عضله می شود .طولی از سوزن که بایستی وارد عضله شود (بدون احتساب پوست وبافت زیر جلدی )بر حسب ضخامت عضله مربوطه از ۵/۱ (دلتوئید) تا۵/۲ سانتیمتر متفاوت است .پس از ورود سوزن به داخل عضله .سرنگ آسپیره شده و پس از اطمینان از عدم وجود سوزن داخل رگ . دارو آهسته تزریق می شود.

 

 

 

(منبع اورژانسهاي جراحي و تكنيكهاي عملي CMMD )

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه 24 مرداد1386ساعت 3:2  توسط  چوقادی  | 

تزریقات و رگ گیری قسمت اول

تزریقات و رگ گیری

تزریقات...   Injection

بر حسب مورد استفاده تزريقات ممكن است عضلاني . داخل جلدي (پوستي).زير جلدي .مفصلي ويا موضعي باشد. در اكثر تزريقات سرنگ 2 تا 5 ميلي ليتر(سي سي) كافي است ولي براي مقاصد خاص ممكن است نياز به سرنگهاي اختصاصي وجود داشته باشد(نظير سرنگ انسولين و توبر كولين ). هر چه نمرهء سر سوزن ها بيشتر ميشود طول و قطر سر سوزن كاهش مي يابد (شكل 1)

آموزش تزريقات

(منبع اورژانسهاي جراحي و تكنيكهاي عملي CMMD )

+ نوشته شده در  چهارشنبه 24 مرداد1386ساعت 2:44  توسط  چوقادی  |